KSŁomianki

Strona główna / Aktualności / Co dalej z rozgrywkami?

Co dalej z rozgrywkami?

Co dalej z rozgrywkami?}

      W środę PZPN wydał oświadczenie w sprawie sezonu wiosennego. Po konsultacjach z klubami postanowiono, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja 2020. Po tym terminie określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rundy wiosennej sezonu 2019/2020 roku.

      Kilka wariantów w sprawie sytuacji w polskiej piłce przedstawił "Przegląd Sportowy". Najpopularniejszy zakłada, że przyjęte zostaną obecne tabele i promocje do lig wyższych uzyskają kluby z miejsc gwarantujących awans. Ponadto nikt nie spadłby do ligi niżej, a w kolejnym sezonie każde rozgrywki byłyby czasowo (na rok) powiększone, żeby nie ucierpiał żaden zespół, który nie mógł bronić się przed degradacją. 

      Druga opcja to utrzymanie awansów i spadków według stanu zastanego przed epidemią koronawirusa. W takim scenariuszu zachowana zostałaby płynność przepływu drużyn, między poszczególnymi szczeblami rozgrywek. 

      Kolejne wyjście to całkowite anulowanie sezonu i przejście składu lig na kolejny sezon z początku rozgrywek 2019/20. Wyniki z jesieni zostałby uznane za niebyłe (wiosenna część sezonu w większości niższych lig nie ruszyła).

      Nie do końca wiadomo, co stanie się z III ligą. Obecnie w całej Polsce są cztery grupy tego poziomu rozgrywek (w każdej występują przedstawiciele czterech województw). Od kampanii 2020/21 zarządzenie tymi rozgrywkami miał przejąć PZPN (obecnie prowadzą je wojewódzkie ZPN). III liga miała stać się, w pewnym stopniu, oficjalną granicą między piłką amatorską i profesjonalną. II liga potrzebować będzie jednak beniaminków, żeby uzupełnić skład rozgrywek, bo przecież drużyny awansują do I ligi. Możliwe jest więc, że III liga dokończy sezon. Nie wiadomo tylko kiedy. Spekuluje się, że PZPN da czas na dogranie meczów tylko do 30 czerwca 2020 roku. 

     Oprócz decyzji w sprawie rozgrywek seniorskich poniżej III ligi podjęte miały być rozporządzenia dotyczące lig dziecięcych, młodzieżowych i juniorskich. W nich najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie wyników tylko z jesiennej części sezonu (awanse i spadki zostaną przeprowadzone).

                                                                                                                                                                                     www.przegladsportowy.pl